Michaela Tejmlová

Květen 7, 2017

Co tam ti zastupitelé vlastně dělají

Stává se mi, že mi lidé říkají: „Ty vlastně pracuješ na městě, že“? A já odpovídám, že „Ne, jsem „jenom“ v zastupitelstvu“. Proto si říkám, že by bylo užitečné objasnit, co vlastně my zastupitelé děláme.

Zastupitelstvo se skládá ze 30 zastupitelů a je to takový místní parlament scházející se každý měsíc. Materiály dostáváme týden dopředu, kdy jsou také uveřejněny na webu města a často jsou pro nás opoziční zastupitele překvapením. Koalice je tvořena 18 zastupiteli z řad ODS, ČSSD, Domov, TOP09 a NB. Za reálnou opozici považuji sebe, nezávislou za Změnu pro Jablonec a moje ostatní 2 kolegy ze Změny a ANO se 7 zastupiteli.

Program i materiály vychází z návrhů koalice a většinou již dopředu tuší, že získají potřebný počet hlasů (16), aby materiál prošel. My jako opozice můžeme přijít s vlastními návrhy či protinávrhy, ale většinou nezískáme potřebný počet hlasů. Říkáte si, to je v politice normální. Ano. Je ale škoda, že většina zastupitelů hlasuje pouze pro „své“ návrhy, aniž by se zamyslelo nad meritem věci. Tedy nejde ani tak o to, co kdo navrhuje, ale KDO to navrhuje.

Koalice ovládá také městské organizace a má uvolněné zastupitele, kterými je primátor a jeho 3 náměstci, kteří jsou dobře placeni. My ostatní neuvolnění dostáváme přibližně 600 Kč měsíčně a OSVČ pak ještě náhradu za ušlou práci 130 Kč/h za dobu trvání zastupitelstva a stravenku. Pokud jste členem nějakého výboru či komise, dostáváte navíc několik set Kč.

Jako opozice nevíme tedy o všem, co se na městě děje a máme v podstatě vždy jen týden načíst potřebné materiály (odhadem 200 – 500 stran). Nejsme bohužel ani ve všech výborech a komisích. Proto Vás žádáme, pokud se projednává něco, co se Vás týká, či k čemu byste nám rádi zaslali Váš názor, čiňte tak na naše e-maily, které naleznete na webu města. Budu moc ráda, pokud nám budete dávat vědět. Je to i Vaše město.

Zpět na výpis článků